top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSerkan çankaya

Ürün Çekimleri Hakkında

Güncelleme tarihi: 16 May 2020

Dijital dönüşümün yaşandığı bu dönemde online alışverişin önemi giderek artmaktadır ve bundan birkaç yıl sonra muhtemelen mağaza ve benzeri yerlerin sayısı giderek azalacaktır. Dönüşüme ayak uydurmak tamamen sizin elinizde ve ayak uydurmanın en önemli araçlarından bir tanesi kaliteli ve gerçeği yansıtan ürün görselleridir.Bir sonraki aşama bunu nasıl sunduğunuz ve kime sunmak istediğinizdir ,yani pazarlama yöntemleri.Birbiriyle bağlantılı bu araçlar düzgün yönetilmediği takdirde dönüşüme ayak uydurmanız aynı şekilde zor olacaktır.


Dijital platformlar sizin bir nevi mağazanız eğer mağazanızda bir bütünlük yoksa müşterilerinizin sizi ziyaret etmesi zor olacaktır,bütünlük olan bir mağazada ise müşterinin ihtiyacı yoksa bile onu cezb edip kendi içine çekmesi mümkün olacaktır.

Bu sebeple ürünlerinizin fotoğraf çekimlerinin kusursuz olması önemlidir.

Ürün çekimleri aşağıdaki şekilde kategorilere ayrılır ve her biri ayrı uzmanlık gerektirir.

● Gastronomi Çekimleri

● Tekstil Ürün Çekimleri

● Endüstriyel Ürün Çekimleri

● Takı Çekimleri

● Elektronik Ürün Çekimleri

● E-ticaret çekimleri

● Cam ve Züccaciye Ürün Çekimleri

● İçecek Ürün Çekimleri

● Life Style Ürün Çekimleri

● Still Life Ürün Çekimleri

Peki ürün çekimi yaptırmadan önce ne tür bir strateji izlemem gerekiyor? dediğinizi duydum gibi:)

Öncelikle ürünlerinizi sınıflandırın, öne çıkarmak istediğiniz ürünleri belirleyin internet siteniz,sosyal medya hesaplarınız ve e-ticaret sitelerinde kullanılmak üzere kapak fotoğrafı olacak ürünlerinizi belirleyin.Bu fotoğraflar markanızın kurumsal kimliğini simgeleyen ne tür ürün gamına sahip olduğunuzu özetleyen fotoğraflar olacaktır.Aynı zamanda onları mağazanızın vitrini gibi düşünün farklı objeler, süsler vb tasarım öğeleri ile taçlandırın.

İkinci aşama standart ürünleriniz, burada da sınıflandırma önemlidir bir çok satış sitesinde belli kategoriler vardır marka,ebat,fiyat,renk vb sınıflandırmalar yapın.Bu sınıflandırmalara göre her biri için ayrı bir konsept kurgulayın.

Ürünlerinizi sergilerken model ile çalışma imkanınız var ise mutlaka modelli çekimleri tercih edin.Modelli çekimler kıyafet ,takı ,aksesuar çekimleri için oldukça etkileyicidir.

Ürün sayınız çok ise mutlaka barkodlu çekim yaptırın, çekim yapılan ürünlerin kare kodları satışlarınızda hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Eğer mobilya,aydınlatma,halı, perde gibi dekoratif ürünleriniz var ise mutlaka konsept çekimler yaptırın ve bir iç mimardan fikir alın.

Life Style ve still life fotoğrafları belirli periyotlarda mutlaka yapılmalıdır içeriklerin özgün olmasına dikkat edin.

Gastronomi fotoğrafları çektiriyorsanız styling ve prop mutlaka yapılmalıdır.

Ürün çekiminde en çok dikkat edilmesi gereken husus ürünün gerçek rengini yansıtması, manipülasyon yapılmaması, ışıkların doğru konumlandırılması, kompozisyonun iyi belirlenmesi gerekmektedir. İlave olarak ürün üzerinde leke, kırışıklık ,parlama gibi rahatsız edici unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Eğer arka fonu beyaz dekupe edilmiş bir fotoğraf ihtiyacınız varsa benim sizlere önerim ışıkları düzgün konumlandırarak hafif gölgeli çekim yapılmasıdır. çekimlerde yaratılacak gölge ürüne üç boyut kazandırıp daha cazip bir hale dönüştürecektir.

Ürünlerinizi daha iyi nasıl tanıtabilirsiniz?

Fotoğraf çekimlerinin dışında ürün tanıtım filmlerinin oldukça etkili olduğunu bilmenizi isterim her ürününüze özgü tanıtım filmleri hazırlamanızı öneririm.

Ürünlerinize üç boyutlu çekimler yaptırabilirsiniz, bazı e-ticaret sitelerinde zorunlu hale gelen bu uygulama giderek yaygınlaşmaktadır.Üç boyutlu çekimler ile ürünlerinizi daha gerçekçi sunma şansı yakalayabilirsiniz.

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ile ürünlerinizi fark yaratarak sunma imkânına sahip olabilirsiniz.


#ürün çekimi #ürün fotoğraf çekimi #ürün video çekimi #ürün tanıtımı #ürün fotoğrafçılığı

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page